Χειμερινοί Open: Όρια για Βελιγράδι οι Σοφικίτης, Παπαστάμος, Γιουρτζίδης και για Βίλνιους η Πυρίλη – Κι άλλο χρυσό ο Χρήστου

Ο τελικός στα 400μ μικτή ατομική της δεύτερης μέρας των Χειμερινών κολύμβησης Open έδωσε τρία εισιτήρια πρόκρισης (Όρια) για το Ευρωπαϊκό πρωτάθλημα που θα διεξαχθεί τον προσεχή Ιούνιο στο Βελιγράδι. Αυτά τα πήραν οι τρεις του βάθρου, ο νικητής Βασίλης Σοφικίτης (ΟΣΦΠ) με 4:18.14, ο Δανιήλ Γιουρτζίδης (ΝΟ ΑΛΕΞ/ΠΟΛΗΣ) με 4:18.60 και ο Απόστολος Παπαστάμος (ΟΣΦΠ) με  4:19.04. Το όριο είναι 4:20.05.

Μια καταπληκτική κούρσα, με τον Σοφικίτη να ανεβάζει στροφές στο ύπτιο, να παίρνει «κεφάλι» και τελικά να τερματίζει πρώτος με ατομικό ρεκόρ (είχε 4:19.60 από το 2022). Ατομικλό ρεκόρ πέτυχε και ο Γιουρτζίδης που είχε 4:19.97.

«Έγινε ένας πολύ ωραίος τελικός, με έντονο ανταγωνισμό. Είμαι χαρούμενος καθώς σημείωσα ατομικό ρεκόρ, αλλά και στενοχωρημένος που για ελάχιστα έχασα το όριο για το παγκόσμιο πρωτάθλημα (4:17.48). Δεν απογοητεύομαι όμως, θα προσπαθήσω στον επόμενο αγώνα μου να σημειώσω αυτό το χρόνο. Ασφαλώς η συμμετοχή στο ευρωπαϊκό πρωτάθλημα αποτελούσε στόχο αλλά πάτα βάζουμε ψηλότερα τον πήχη», είπε ο Σοφικίτης στην ιστοσελίδα της Κολυμβητικής Ομοσπονδίας Ελλάδας.

Στα 50μ ελεύθερο των ανδρών, ο Στέργιος-Μάριος Μπίλας (ΟΣΦΠ) κατέλαβε τη πρώτη θέση με επίδοση 22.48. Δεύτερος ο Χρήστος Παπαδόπουλος (ΝΟ ΑΛΕΞ/ΠΟΛΗΣ) 22.95 και τρίτος ο Μάριος-Παναγιώτης Χρυσομάλης (ΠΑΟΚ) 22.99.

Την απονομή έκανε ο γενικός γραμματέας της Κολυμβητικής Ομοσπονδίας Ελλάδας, Στέφανος Αυγουλέας.

Αναλυτικά τα αποτελέσματα ΕΔΩ.

Η Δέσποινα Πυρίλη (ΠΑΝΣΕΡΡΑΪΚΟΣ) συνδύασε την νίκη της στα 100μ ύπτιο με την επίτευξη του ορίου πρόκρισης στο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα Εφήβων – Νεανίδων (14-18 ετών) που έχει προγραμματισθεί να διεξαχθεί στο Βίλνιους της Λιθουανίας, 2-7 Ιουλίου 2024. Η 15χρονη Πυρίλη επικράτησε με 1:02.35 με το όριο να είναι 1:03.12.

Την ακολούθησαν η Ηλέκτρα Μαγκώτσιου (ΑΑ ΑΣΤΕΡΙΑ) 1:05.39 και η Θεοδώρα Κανελλοπούλου (ΑΟΠΦ) 1:05.41.

Η Πυρίλη δήλωσε στην ιστοσελίδα της Κολυμβητικής Ομοσπονδίας Ελλάδας: «Έκανα πολύ προπόνηση και με κλειστό το κολυμβητήριο, χάρηκα πάρα πολύ και θα προσπαθήσω να σημειώσω ακόμα καλύτερους χρόνους».

Ένα ακόμα χρυσό μετάλλιο κατέκτησε ο Απόστολος Χρήστου, νικητής και στα 100μ ύπτιο στους Χειμερινούς Αγώνες Κολύμβησης Open Κατηγορίας & Νέων ανδρών / γυναικών που θα ολοκληρωθούν στο κλειστό κολυμβητήριο του ΟΑΚΑ αύριο Κυριακή 17/12.

Ο πρωταθλητής του Ολυμπιακού νίκησε με χρόνο 53.48, ενώ δεύτερος ήταν ο Βαγγέλης Μακρυγιάννης (ΑΟΠΦ) 54.07 και τρίτος ο Φίλιππος Ανδριαδάκης (ΟΣΦΠ) 55.98.

Την απονομή έκανε ο επικεφαλής αλυτάρχης των αγώνων, Μανώλης Μουστάκης.

Στα 400μ μικτή ατομική, έγινε μια καταπληκτική κούρσα και οι θέσεις του βάθρου κρίθηκαν στη χεριά. Η Ηλέκτρα Λεμπλ (ΟΣΦΠ) τερμάτισε με επίδοση 4:59.79, η Αντωνία Ρακοπούλου (ΟΣΦΠ) την ακολούθησε με 4:59.87 και η Βαρβάρα Πετροπούλου-Γκιουζέπα (ΑΡΗΣ ΘΕΣ.) ήταν τρίτη με 5:0.36.

Στα 400μ ελεύθερο, η Άρτεμις Βασιλάκη (ΤΡΙΤΩΝΑΣ ΗΡΑΚΛΕΙΟΥ) νίκησε με χρόνο 4:16.00 και επιβεβαίωσε το όριο συμμετοχής στο ευρωπαϊκό πρωτάθλημα των νεανίδων. Δεύτερη η Μαρία Ζαφειράτου (ΟΣΦΠ) 4:18.21, τρίτη η Χρυσούλα Μητσάκου (ΑΟΠΦ) 4:21.95.

Στο αντίστοιχο αγώνισμα των ανδρών, ο Βασίλης Κακουλάκης (ΩΡΙΩΝΑΣ) τερμάτισε με χρόνο 3:56.13 και κατέκτησε τη πρώτη θέση. Στο βάθρο τον ακολούθησαν ο Δημήτρης Νέγρης (ΟΣΦΠ)3:56.37 και ο Κώστας Εγγλεζάκης (ΑΝΟΓ) 3:56.68.

Τις απονομές έκανε ο έφορος κολύμβησης της Κολυμβητικής Ομοσπονδίας Ελλάδας και εκπρόσωπός της στην Ελληνική Ολυμπιακή Επιτροπή, Νίκος Ξυλούρης.