Χειμερινοί Open: Λάμψη Ντουντουνάκη, με φόρα ο Μάρκος – Ρεκόρ η Κοντογεώργου (pics)

Πρωταθλήτρια Ευρώπης στα 50μ πεταλούδα και τρίτη στα 100μ πεταλούδα στο πρόσφατο Ευρωπαϊκό πρωτάθλημα κολύμβησης σε πισίνα 25μ στο Οτοπένι, η Άννα Ντουντουνάκη πρωταγωνίστησε και στην πρώτη ημέρα στους Χειμερινούς Αγώνες Κολύμβησης Open Κατηγορίας & Νέων ανδρών / γυναικών που ξεκίνησαν στο κλειστό κολυμβητήριο του ΟΑΚΑ και θα ολοκληρωθούν τη Κυριακή 17/12.

Με το σκουφάκι του Παναθηναϊκού, η Ντουντουνάκη πήρε την πρωτιά στον τελικό των 50μ πεταλούδας με χρόνο 25.95. Την ακολούθησε η Άννα- Αυγούστα Βλάχου (ΟΣΦΠ) με 26.93 και η Δανάη Καπρίνη (ΟΣΦΠ) με 27.05.

Στα 50μ πεταλούδα, λοιπόν, νικήτρια ήταν το φαβορί, η Άννα Ντουντουνάκη, ενώ στο αντίστοιχο αγώνισμα των Ανδρών επικράτησε ένας ακόμα πρωταθλητής μας που «έλαμψε» στο Οτοπένι. Ο Στέργιος-Μάριος Μπίλας (ΟΣΦΠ), χάλκινο μετάλλιο με την 4Χ50μ ελεύθερο και στον τελικό με την 4Χ50μ μικτή mixed, νίκησε με χρόνο 23.46. Δεύτερος τερμάτισε ο Τάσος Κούγκουλος (ΝΟ ΑΛΕΞ/ΠΟΛΗΣ) 23.85 και τρίτος ο Κώστας Στάμου (ΑΟΠΦ) 23.93.

Τις απονομές σε Ντουντουνάκη και τους άλλους νικητές των 50μ πεταλούδας έκανε ο Γενικός Γραμματέας της Κολυμβητικής Ομοσπονδίας Ελλάδας, Στέφανος Αυγουλέας.

Αναλυτικά τα αποτελέσματα ΕΔΩ.

Με νέο πανελλήνιο ρεκόρ Νέων Γυναικών η Ελένη Κοντογεώργου (ΟΣΦΠ) επικράτησε στα 200μ πρόσθιο. Η επίδοση της ήταν 2:27.68 και το προηγούμενο ρεκόρ 2:28.58. Την ακολούθησαν η Χαρά Αγγελάκη (ΩΚΕΑΝΟΣ) με 2:31.41 και η Κωνσταντίνα Γκόβαρη (ΩΚΕΑΝΟΣ) με 2:36.40.

Στα 200μ πρόσθιο των ανδρών, στο ψηλότερο σκαλί του βάθρου ανέβηκε ο Σάββας Θώμογλου (Πανσερραϊκός) με 2:13.26, δεύτερος ήταν ο Βασίλης Σοφικίτης (ΟΣΦΠ) 2:14.53 και τρίτος ο Παναγιώτης Χιώτης (ΟΣΦΠ) 2:16.23.

Τις απονομές στο αγώνισμα έκανε η Γ’ Αντιπρόεδρος της Κολυμβητικής Ομοσπονδίας Ελλάδας, Αλεξία Μαρίνη.

Στα 1500μ ελεύθερο των γυναικών, η Αντωνία Ρακοπούλου (ΟΣΦΠ) τερμάτισε στη πρώτη θέση (17:20.61), με δεύτερη την Ειρήνη Ψαρουδάκη (ΩΡΙΩΝΑΣ) 17:39.46 και τρίτη την Μαρία Γκάζγκα (ΑΟΠΦ) 17:40.32.

Στο αντίστοιχο αγώνισμα των ανδρών, πρώτος ήταν ο Βασίλης Κακουλάκης (ΩΡΙΩΝΑΣ) 15:37.47, δεύτερος ο Γιάννης Σκαρής (ΝΟΘΑΚ) 15:55.88 και τρίτος ο Δημήτρης Καϊτατζής (ΜΑΚΕΔΟΝΙΚΟΣ) 15:58.75.

Τις απονομές στο αγώνισμα έκανε ο Α’ Αντιπρόεδρος της Κολυμβητικής Ομοσπονδίας Ελλάδας, Γιώργος Αφρουδάκης.

Το πρόγραμμα στους Χειμερινούς Αγώνες Κολύμβησης Open Κατηγορίας & Νέων ανδρών / γυναικών συνεχίζεται στο κλειστό κολυμβητήριο του ΟΑΚΑ αύριο 16/12 από τις 09:30.

Ο Δημήτρης Μάρκος στο πρόσφατο ευρωπαϊκό πρωτάθλημα κολύμβησης σε πισίνα 25μ που έγινε στο Οτοπένι της Ρουμανίας, κατέρριψε τρία πανελλήνια ρεκόρ και κατέλαβε την 6η θέση στα 800μ ελεύθερο. Τη πρώτη μέρα στο ΟΑΚΑ και στους Χειμερινούς Αγώνες Κολύμβησης Open Κατηγορίας & Νέων ανδρών / γυναικών, ο πρωταθλητής του ΑΝΟ ΑΡΓΥΡΟΥΠΟΛΗΣ, ξεκίνησε με νίκη στα 200μ ελεύθερο και χρόνο 1:47.75.

Στον ίδιο τελικό αγωνίσθηκε και ο Ανδρέας Βαζαίος (ΟΦΝΙ) με δυο μετάλλια στο Οτοπένι, πρώτα με την 4Χ50μ ελεύθερο αλλά και στα 100μ μικτή ατομική. Τερμάτισε δεύτερος με χρόνο 1:49.62. Τρίτος στο πανελλήνιο πρωτάθλημα (καθώς συμμετέχουν και ξένοι αθλητές) ήταν ο Κώστας Εγγλεζάκης (ΑΝΟΓ) 1:50.79.

Στις γυναίκες, η Ζαχαρούλα Καλογερή (ΝΟ ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΥΠΟΛΗΣ) ήταν πρώτη με 2:02.25. Την ακολούθησαν στο βάθρο η Μαρία Ζαφειράτου (ΟΣΦΠ) 2:02.34, και η Άρτεμις Βασιλάκη (ΤΡΙΤΩΝΑΣ ΗΡΑΚΛΕΙΟΥ) 2:02.76.

Τις απονομές έκανε ο πρόεδρος της Κολυμβητικής Ομοσπονδίας Ελλάδας και αντιπρόεδρος της Ευρωπαϊκής Ομοσπονδίας, Κυριάκος Γιαννόπουλος.