Ευρωπαϊκό 25άρας: Στον τελικό και των 50μ πεταλούδα η Ντουντουνάκη

Τη 2η θέση με 25.32, αλλά και την 3η καλύτερη επίδοση είχε η Άννα Ντουντουνάκη στην δεύτερη ημιτελική σειρά των 50μ πεταλούδα του ευρωπαϊκού πρωταθλήματος 25άρας πισίνας στο Οτοπένι.

Η 28χρονη Ελληνίδα κολυμβήτρια, αφού κατέκτησε το χάλκινο μετάλλιο στα 100μ πεταλούδας νωρίτερα, δε συνάντησε προβλήματα και στα 50μ, και πέρασε σ’ έναν ακόμα τελικό.

Αύριο Κυριακή (10/12) στις 19:14 το απόγευμα θα διεκδικήσει την άνοδό της σ’ ένα ακόμα βάθρο. Οι προσπάθειές της θα μεταδοθούν ζωντανά από το ΕΡΤ-2.

Η Σάρα Γιούνεβικ από την Σουηδία ήταν η καλύτερη (νικήτρια στη σειρά της Ντουντουνάκη) με επίδοση 25.28., ενώ δεύτερη συνολικά ήταν η συμπατριώτισά της Λουίζ Χάνσον με 25.31.

Στα προκριματικά η Ελληνίδα πρωταθλήτρια ήταν η καλύτερη όλων με 25.36. Το 2021 στο Καζάν είχε κατακτήσει το χάλκινο μετάλλιο στο ίδιο αγώνισμα.