20ό Παγκόσμιο Α/Γ Φουκουόκα: “Έσπασε” τα χρονόμετρα στα 400μ ελεύθερο η απίστευτη Αριάρν Τίτμους! (vid)

Για μια ακόμα φορά έδειξε το μεγαλείο της η χρυσή Ολυμπιονίκης, η Αριάρν Τίτμους, στο 20ο Παγκόσμιο Πρωτάθλημα υγρού στίβου, στη Φουκουόκα, που έκανε παγκόσμιο ρεκόρ στα 400μ ελεύθερο.

Η Αυστραλή κατάφερε να πάρει το χρυσό μετάλλιο μετατρέπoντας την πολυαναμενόμενη κούρσα (για πολλούς, κορυφαία της διοργάνωσης) σε παράσταση για έναν ρόλο.

Συγκεκριμένα, τερμάτισε σε χρόνο 3.55.38, σημειώνοντας νέο παγκόσμιο ρεκόρ, αφού πήρε πίσω το ρεκόρ που της είχε σπάσει φέτος η 16χρονη Καναδή Μάκιντος με 3.56.08.

Παράλληλα έγινε η πρώτη κολυμβήτρια που σπάει το φράγμα των 3:56.0 στην απόσταση, κάνοντας ένα τρομερό τελευταίο 100αρι.

Με το παγκόσμιο ρεκόρ η Τίτμους πέρα από το χρυσό μετάλλιο κέρδισε και το χρηματικό έπαθλο των 30.000 δολαρίων.

Το αργυρό μετάλλιο κέρδισε η Κέιτι Λεντέκι (ΗΠΑ) με διαφορά σχεδόν 3 δευτερολέπτων από την Τίτμους, αφού ακούμπησε τον τοίχο του τερματισμού σε 3:58.73. Το χάλκινο μετάλλιο έκανε δικό της η Έρικα Φεργουέδερ (Νέα Ζηλανδία) με 3:59.59, ενώ η μεγάλη έκπληξη είναι ότι η Μάκιντος έμεινε εκτός βάθρου με 3:59.94, επίδοση που την έφερε στην 4η θέση.