20ό Παγκόσμιο Α/Γ Φουκουόκα: Στην 5η θέση η Πλατανιώτη στον τελικό του Ελεύθερου Σόλο (vid)

Την 5η θέση κατέκτησε η Ευαγγελία Πλατανιώτη στον τελικό του Ελεύθερου Σόλο στο 20ό Παγκόσμιο Πρωτάθλημα Α/Γ στη Φουκουόκα, με την Ελληνίδα πρωταθλήτρια να μένει εκτός βάθρου.

Η κάτοχος του χάλκινου μεταλλίου στο αγώνισμα στο Παγκόσμιο της Βουδαπέστης, συγκέντρωσε 205.5459 βαθμούς στο σύνολο (28.2500 βαθμούς στην δυσκολία, 93.1500 στην καλλιτεχνική παρουσία και 112.3959 στην εκτέλεση). Τις “κόστισαν” το μετάλλιο οι δυο βαθμοί βάσεις που πήρε σε δύο ασκήσεις.

Η Γιουκίκο Ινούι υπερασπίστηκε τον τίτλο της με μεγάλη επιτυχία, αφού απέσπασε 254.6062 βαθμούς και πήρε το χρυσό μετάλλιο, ενώ η Βασιλική Αλεξανδρή χάρισε ακόμα μία διάκριση στην Αυστρία αφού με το πρόγραμμά της πήρε 229.3251 βαθμούς και την οδήγησαν στο ασημένιο μετάλλιο. Στην 3η θέση και στο χάλκινο μετάλλιο έφτασε η Μεγάλη χάρη στην Κέιτ Σόρτμαν, που η βαθμολογία της ήταν 219.9542 β.

Αναλυτικά τα αποτελέσματα ΕΔΩ.

Τα ξημερώματα (4:00 ώρα Ελλάδας) της Πέμπτης (20/7) η Εθνική ομάδα αγωνίζεται στον προκριματικό του Ελεύθερου Ομαδικού, ενώ το μεσημέρι (13:30) της ίδιας μέρας οι Ευαγγελία Πλατανιώτη / Σοφία Μαλκογεώργου μετέχουν στον Τελικό του Ελεύθερου Ντουέτου.

{“@context”:”http://schema.org”,”@type”:”VideoObject”,”name”:”Παγκ. Υγρού Στίβου – Καλλ. Κολύμβηση | Εντυπωσίασε η Ευαγγελία Πλατανιώτη με 205,5459 βαθμούς!”,”description”:”Η Ελληνίδα αθλήτρια έκανε εξαιρετικό πρόγραμμα, συγκεντρώνοντας 205,5459 βαθμούς”,”thumbnailUrl”:”https://i4thumbs.glomex.com/dC1ibHU1bnRqdHo4bDUvMjAyMy8wNy8xOS8xMS8zNF8zM182NGI3Y2E0OTM4ZTkyLmpwZw==/profile:player-960×540″,”duration”:”PT5M33S”,”uploadDate”:”2023-07-19T11:31:51.000Z”,”embedUrl”:”https://player.glomex.com/integration/1/iframe-player.html?integrationId=40599z17lbwhjpot&playlistId=v-cu63thkn5zb5″,”provider”:{“@type”:”Organization”,”name”:”glomex GmbH”,”logo”:{“@type”:”ImageObject”,”url”:”https://player.glomex.com/[email protected]”,”width”:136,”height”:146}},”expires”:”2023-12-31T21:59:00.000Z”,”regionsAllowed”:”GR”}