Παγκόσμιο 25άρας: Άλλα τρία παγκόσμια ρεκόρ στη δεύτερη μέρα των τελικών (pics, vid)

Βροχή πέφτουν τα παγκόσμια ρεκόρ στο 16ο Παγκόσμιο Πρωτάθλημα κολύμβησης 25άρας πισίνας στη Μελβούρνη

Άλλα τρία παγκόσμια ρεκόρ καταρρίφθηκαν στους τελικούς της δεύτερης ημέρας του Παγκοσμίου πρωταθλήματος 25άρας πισίνας στη Μελβούρνη της Αυστραλίας, εκεί που θυμίζουμε ότι ο Απόστολος Χρήστου πήρε 5η θέση στον τελικό των 100μ. ύπτιο με χρόνο 49.68. Έτσι, μαζί με τα δύο χθεσινά έχουμε φτάσει, ήδη, στα πέντε.

Η μικτή ομάδα (άνδρες γυναίκες) των ΗΠΑ στα 4Χ50 μικτής ομαδικής mixed σημείωσε το πρώτο παγκόσμιο ρεκόρ της ημέρας με χρόνο 1.35.15 και αποτελείτο από τους Νικ Γινκ, Κέιτ Ντάγκλας, Τομ Χάσκε και Ράιαν Μέρφι. Το προηγούμενο ήταν 1:36.18 και άνηκε στην Ολλανδία.

Δείτε την κούρσα τους ΕΔΩ

Ο εκπληκτικός 18χρονος Ρουμάνος Νταβίντ Ποποβίτσι (David Popovici), το νέο φαινόμενο της παγκόσμιας κολύμβησης σημείωσε νέο παγκόσμιο ρεκόρ 25άρας στα 100μ. ελεύθερο, στη φάση των ημιτελικών, με χρόνο 45.91. Σκεφθείτε τι θα κάνει στον τελικό ο…. αθεόφοβος!

Η ομάδα σκυταλοδρομίας Γυναικών της Αυστραλίας, εξάλλου, που κατέκτησε το χρυσό μετάλλιο στα 4Χ200μ ελεύθερο, σημείωσε και το παγκόσμιο ρεκόρ με 7.30.87. Η τρομερή τετράδα των Μάντισον Γουίλσον, Μόλι Οκάλαγχαν, Λέα Νίλ και Λάνι Πάλιστερ ήταν διαστημική και πάλι και βελτίωσε το παγκόσμιο ρεκόρ που είχαν οι Ολλανδέζες από το 2014 με 7:32.85.

Θυμίζουμε ότι η επίτευξη παγκοσμίου ρεκόρ έχει έπαθλο 25.000 δολαρίων.

Ο ΤΡΟΜΕΡΟΣ 42ΧΡΟΝΟΣ ΣΑΝΤΟΣ ΠΗΡΕ ΤΟ ΧΡΥΣΟ ΚΑΙ ΑΠΟΣΥΡΘΗΚΕ

Ο αειθαλής 42χρονος Βαζιλιάνος Νίκολας Σάντος, εξάλλου, κατέκτησε τον 4ο χρυσό του τίτλο σε παγκόσμιο πρωτάθλημα στα 50μ. πεταλούδα με χρόνο 21.78, μόλις 0.03 από το παγκόσμιο ρεκόρ όπου ο ίδιος σημείωσε το 2018. Ο Νίκολας Σάντος, μετά την απονομή, ανακοίνωσε την απόσυρση του.