Παγκόσμιο Κύπελλο: 4ος ο Απόστολος Χρήστου στον τελικό των 50μ ύπτιο στο Βερολίνο

Ο Απόστολος Χρήστου τερμάτισε στην τέταρτη θέση του τελικού των 50μ ύπτιο, στο Βερολίνο, στο μίτινγκ της σειράς του φετινού Παγκοσμίου Κυπέλλου της FINA, σε πισίνα 25μ., το βράδυ του Σαββάτου (22/10).

Η επίδοση του 26χρονου κολυμβητή μας και πρωταθλητή Ευρώπης ήταν 23.45, βελτίωσε τον χρόνο του σε σχέση με τον πρωϊνό προκριματικό, αλλά έμεινε για λίγο εκτός βάθρου.

Το χρυσό μετάλλιο κατέκτησε ο Ντίλαν Κάρτερ (με καταγωγή από τις ΗΠΑ που αγωνίζεται για το Τρίνινταντ και Τομπάγκο) με 23.15, το ασημένιο ο Ιταλός Τόμας Τσεκόν με 23.22 και το χάλκινο ο Καναδός Χαβιέ Ασεβέντο με 23.24.

Θυμίζουμε ότι στον πρωινό προκριματικό, στην πρώτη κούρσα της νέας σεζόν, ο Χρήστου είχε κάνει 23.62 και είχε προκριθεί με την τέταρτη καλύτερη επίδοση στον τελικό.

Ο Απόστολος Χρήστου θα αγωνισθεί αύριο Κυριακή (23/10) και στα 100μ ύπτιο.

Δείτε τα αποτελέσματα στον τελικό των 50μ ύπτιο ΕΔΩ.