Παγκόσμιο Νέων: Τέταρτος στον κόσμο στα 200μ ύπτιο ο Σίσκος

Την 4η θέση στον τελικό των 200μ ύπτιο, στο Παγκόσμιο πρωτάθλημα κολύμβησης Νέων, που ολοκληρώθηκε τη Δευτέρα στη Λίμα, κατέκτησε ο Απόστολος Σίσκος

Μια ανάσα από το χάλκινο μετάλλιο έφτασε ο Απόστολος Σίσκος στον τελικό των 200μ ύπτιο, στο φινάλε του Παγκοσμίου πρωταθλήματος κολύμβησης Νέων, στη Λίμα του Περού, το πρωί της Δευτέρας (5/9), ώρα Ελλάδας. Πήρε τελικά την 4η θέση και απέδειξε για μια ακόμη φορά ότι το μέλλον του ανήκει.

Ο Σίσκος είχε την καλύτερη εκκίνηση από όλους στον τελικό, πάλεψε σε όλη τη κούρσα για το μετάλλιο το οποίο έχασε για λίγο. Τερμάτισε σε 1:58.89, πολύ κοντά στο δικό του πανελλήνιο ρεκόρ εφήβων 1:58.66 (01/08/2022 στο Ευρωπαϊκό πρωτάθλημα της Ρώμης) αλλά δεν ήταν αρκετά όλα αυτά για να ανέβει στο βάθρο. Ο Πολωνός Κσάβερι Μασιούκ, που πήρε το χάλκινο μετάλλιο, έκανε 1:58.55.

Το χρυσό μετάλλιο με ρεκόρ αγώνων 1:56.05 κατέκτησε ο Πίτερ Κέτζε (Νότια Αφρική) και ακολούθησε ο Ιάπωνας Χιντεκάζου Τακεχάρα με 1:58.22.

Δείτε τα αποτελέσματα ΕΔΩ.

Θυμίζουμε ότι ο Απόστολος Σίσκος είχε πάρει την 7η θέση στον τελικό των 100μ ύπτιο.

Η ελληνική αποστολή με τον «χάλκινο» στα 400μ μικτής Βασίλη Σοφικίτη, τον Απόστολο Σίσκο και τον προπονητή Άκη Οικονόμου επιστρέφει στην Ελλάδα την Τετάρτη 7/9 στις 15:15.