Ευρωπαϊκό Α/Γ: Όγδοος ο Μάρκος στα 200 ελεύθερο, όπου εντυπωσίασε ο Ποποβίτσι

Το πάλεψε και στον τελικό των 200μ ελεύθερο στο Ευρωπαϊκό πρωτάθλημα της Ρώμης ο Δημήτρης Μάρκος, τον πρώτο στην καριέρα του, αλλά πήρε την 8η θέση, με τον εκπληκτικό Ρουμάνο Ποποβίτσι να πρωτεύει με ρεκόρ

Ο Δημήτρης Μάρκος στον πρώτο τελικό της καριέρας του σε ευρωπαϊκό πρωτάθλημα, κατέλαβε την όγδοη θέση στα 200μ. ελεύθερο με 1:48.05.

Το χρυσό μετάλλιο, με παγκόσμιο ρεκόρ εφήβων, κατέκτησε ο τρομερός 18χρονος Ρουμάνος Νταβίντ Ποποβίτσι, που εντυπωσίασε και πάλι (μετά τα 100μ ελεύθερο με παγκόσμιο ρεκόρ ανδρών) με 1:42.97 (είναι παράλληλα και ρεκόρ αγώνων), βελτιώνοντας το 1:43.21 που είχε κάνει στο Παγκόσμιο Πρωτάθλημα της Βουδαπέστης, στις 20/06/2022. Είναι η τρίτη καλύτερη επίδοση όλων των εποχών στο αγώνισμα.

Δείτε τα αποτελέσματα ΕΔΩ.

Ο Δημήτρης Μάρκος τόνισε ότι «Πλέον αρχίζω και υλοποιώ τους στόχους μου. Στη δεύτερη συμμετοχή μου σε ευρωπαϊκό, αγωνίσθηκα σε ένα τελικό. Νοιώθω πολύ όμορφα. Έκανα ένα λάθος στη δεύτερη στροφή που μου κόστισε. Προχωράω όμως και δεν επιλέγω ποτέ τον εύκολο δρόμο».