Κύπελλο Σπάθης Γυναικών: Στην 4η θέση η Γκουντούρα στο Παρίσι

Η Γκουντούρα στο Κύπελλο Σπάθης Γυναικών

Στην 4η θέση έφτασε η Δώρα Γκουντούρα στο Κύπελλο Σπάθης Γυναικών του Παρισιού, εκπροσωπώντας το σύλλογό της από το προάστιο της Κλαμάρ.

Για την ίδια ήταν ένα αγωνιστικό τεστ μετά από την εξαήμερη προετοιμασία της στη Γαλλία, ενώ λόγω Ολυμπιακής χρονιάς διεξάγεται στην ίδια πόλη και ο «μικρός τελικός» για την 3η θέση.

Προκειμένου να διευκολυνθεί η βαθμολόγηση, άρα και η επιλογή των αθλητριών που θα εκπροσωπήσουν τη Γαλλία στους Ολυμπιακούς Αγώνες.

Η ξιφομάχος του Θανάση Δελενίκα πέρασε άνευ αγώνα το ταμπλό των «32». Στη συνέχεια απέκλεισε τη Σιριέλ Ριού με 15/6, και στη μάχη για την είσοδο στην 4άδα πήρε τη ρεβάνς με 15/13 από τη Μαλίνα Βονγκσαβαντί.

Από την οποία είχε ηττηθεί στον πρώτο γύρο στο Grand Prix της Τύνιδας. Στη μάχη του ημιτελικού “λύγισε” με 15/13 από την Καρολίν Κερολί, ενώ στον μικρό τελικό που ακολούθησε ηττήθηκε στον τελευταίο πόντο με 15/14 από την Ματίλντ Μουρού.