Ευρωπαϊκό Κύπελλο ξίφους μονομαχίας Ε/Ν: Ξεχώρισε η Ρασπόπτση στη Μπρατισλάβα

Η Ρασπόπτση στο Ευρωπαϊκό

Ολοκληρώθηκε το Ευρωπαϊκό Κύπελλο ξίφους μονομαχίας εφήβων/νεανίδων στην Μπρατισλάβα, και η Νεφέλη Ρασπόπτση ξεχώρισε από την ελληνική αποστολή, κατακτώντας την 40η θέση.

Η Ελληνίδα ξιφομάχος του ΟΞΙΦ προκρίθηκε από τη φάση των πουλ στο κυρίως ταμπλό της διοργάνωσης, και είχε απολογισμό 5 νίκες και μία ήττα. Πέρασε άνευ αγώνα από τη φάση των «256», και προχώρησε στον επόμενο γύρο νικώντας την Βρετανίδα, Έιλιντ Πάτερσον, με 15/11.

Στη φάση των «64» ηττήθηκε από την Αμερικανίδα, Ρετζίνα Λι, με 15/9 και έχασε την ευκαιρία να αναρριχηθεί ακόμα πιο ψηλά στη διοργάνωση. Τα αποτελέσματα αυτά την έφεραν στην 40η θέση της κατάταξης, με την αθλήτρια του Νίκου Τσώκα να έχει μία ακόμα χρονιά στην κατηγορία αυτή.

Από τη φάση των πουλ προκρίθηκε και η Χαρά Χρηστέα, που είχε απολογισμό 2 νίκες και 4 ήττες. Στη φάση των «256» ηττήθηκε από τη Γερμανίδα, Κέιτι Μπους, με 15/7, και τερμάτισε στη 191η θέση.

Κοντά στην πρόκριση έφτασε και η Άννα Ραφαέλα Σαλαβούρα, που μπορεί να μέτρησε 2 νίκες και 4 ήττες στα πουλ, αλλά η διαφορά χτυπημάτων της στέρησε το εισιτήριο για τη φάση των «256».