Ευρωπαϊκό Κύπελλο ξίφους μονομαχίας Κ17: Στη 43η θέση ο Τσώκας στη Σλοβακία

Ο Τσώκας στο Ευρωπαϊκό Κύπελλο ξίφους μονομαχίας Κ17

Ο Βασίλης Τσώκας ολοκλήρωσε την παρουσία του στο Ευρωπαϊκό Κύπελλο ξίφους μονομαχίας Κ17, που διεξάγεται στην Μπρατισλάβα της Σλοβακίας.

Ο Έλληνας πρωταθλητής στο ταμπλό των “128” απέκλεισε με 15/10 τον Ουκρανό Μαξίμ Χβορόστ και πήρε θέση στους “64” καλύτερους της διοργάνωσης.

Σε ένα αμφίρροπο παιχνίδι κόντρα στον Ούγγρο Μπενς Ταϊβαΐνεν, που κρίθηκε στο πόντο δυστυχώς δέχθηκε τον τελευταίο πόντο για το 15/14 και δεν πήρε το εισιτήριο για τους “32”.

Έτσι, ολοκλήρωσε την παρουσία του στο Ευρωπαϊκό Κύπελλο με την 43η θέση ανάμεσα σε 316 αθλητές.

Από την άλλη, ο Αλέξανδρος Τουρμάν στο ταμπλό των “128” δεν κατάφερε να ξεπεράσει το εμπόδιο του Ιταλού Μικέλε Κερόλι, από τον οποίο ηττήθηκε με 15/7. Τελικά κατέκτησε την 90η θέση στη διοργάνωση.