Παγκόσμιο Κύπελλο Νέων: Θεοδωρόπουλος και Τσώκας στους «64» καλύτερους του κόσμου

Ιδιαίτερα ικανοποιητικές και ελπιδοφόρες ήταν οι ελληνικές εμφανίσεις στο Παγκόσμιο Κύπελλο ξίφους μονομαχίας νέων ανδρών (U20) στο ΟΑΚΑ, με τους Παναγιώτη Θεοδωρόπουλο και Βασίλη Τσώκα να πρωταγωνιστούν, φτάνοντας στους καλύτερους «64» του κόσμου.

Στην αίθουσα του ΟΑΚΑ αγωνίστηκαν 20 Έλληνες αθλητές, ανάμεσα στους κορυφαίους του κόσμου στην κατηγορία Νέων Ανδρών. Οι 13 από αυτούς ολοκλήρωσαν την προσπάθειά τους στο γύρο των πουλ, ενώ 7 εξασφάλισαν την πρόκριση για τους αγώνες νοκ-άουτ στο κυρίως ταμπλό.

Στη φάση των «256» ο Αλέξανδρος Τουρμάν (ΑΟΦΙΨ Ίριδα) ηττήθηκε με 15/10 από τον Ρουμάνο Μάρτον Μέζινγκερ, ο Κωνσταντίνος Γρηγορίου (ΑΣ Ξιφομάχος) ηττήθηκε με 15/3 από τον Ουκρανό Μαριάν Αντόν Χορέτσκι, ο Αχιλλέας Μαυρομάτης (ΟΞΙΦ) ηττήθηκε 15/10 από τον Βρετανό Τρίσταν Λουμινό, και ο Κωνσταντίνος Καραμπάσης (ΑΟ Αρίστων Παιανίας) ηττήθηκε 15/13 από τον Ρουμάνο Αντρέι Μπουργκελέα.

Αντίθετα, ο Βασίλης Τσώκας (ΟΞΙΦ) νίκησε 15/9 τον Ρόμπιν Χε από το Χονγκ Κονγκ, ενώ στην ελληνική μάχη μεταξύ του Παναγιώτη Θεοδωρόπουλου (ΑΟ Αρίστων Παιανίας) και του Φώτη Μήνου (ΑΟ Θησέας Ηρακλείου) ο πρώτος αναδείχθηκε νικητής με 15/11 και πέρασε στον επόμενο γύρο.

Στη φάση των «128» ο Θεοδωρόπουλος σημείωσε μία ακόμα νίκη κόντρα στον Νορβηγό Ίνγκε Σόρουμ με 15/7 και ο Τσώκας νίκησε με 15/12 το Γάλλο Άινα Ραχαμεφί. Στη μάχη για την είσοδο στους 32 καλύτερους ο Θεοδωρόπουλος “λύγισε” από τον Γάλλο Μπαστιάν Αρκαμπτόντ με 15/10 και ο Τσώκας έχασε από τον επίσης Γάλλο Νολάν Γουνγκερτέρ με 15/5.

Ανάμεσα σε 282 αθλητές κατέκτησαν την 55η και 57η θέση αντίστοιχα. Πρέπει να σημειωθεί ότι ο Τσώκας ανήκει ακόμα στη μικρότερη ηλικιακή κατηγορία, αυτή των εφήβων, ενώ ο Θεοδωρόπουλος βρίσκεται για πρώτη χρονιά στην κατηγορία των Νέων Ανδρών.