Ευρωπαϊκό Κύπελλο σπάθης U17: Στη 12η θέση η Κουρούση στη Γερμανία

Η Αλίνα Κουρούση (ΑΟ Απόλλων Βριλησσίων) ήταν η μοναδική Ελληνίδα εκπρόσωπος στις νεάνιδες, στο Ευρωπαϊκό κύπελλο σπάθης εφήβων/νεανίδων, που πραγματοποιήθηκε στο Έσλινγκεν της Γερμανίας.

Σημείωσε 5 νίκες και 1 ήττα στην πουλ και προκρίθηκε απευθείας στο ταμπλό των “128”. Νίκησε κατά σειρά τη Βρετανίδα Έβα Αζίζ-Πικαρντέτ με 15/6, την Γιου Χσιν Τσόου από την Ταϊπέι με 15/8 και την Άμπιγκέιλ Ρούι Κι Κομ από τη Σιγκαπούρη με 15/11 εξασφαλίζοντας θέση στις “16” καλύτερες αθλήτριες.

Στη μάχη για την είσοδο στην οκτάδα ηττήθηκε με 15/12 από τη Βρετανίδα Χουί Σιν Σεζίλ και κατέκτησε τελικά τη 12η θέση ανάμεσα σε 210 ξιφομάχους. Για 5ο διαδοχικό ευρωπαϊκό κύπελλο κατατάσσεται εντός του τοπ16 και η σσταθερότητά της της έχει δώσει το Νο3 στην ευρωπαϊκή κατάταξη νεανίδων.

Την ίδια μέρα αγωνίστηκε στο ομαδικό των εφήβων η τετράδα των Ανυφαντή, Κούτλα, Λιβανό και  Περγάμαλη. Πέρασαν άνευ αγώνα το ταμπλό των “64”, στο ταμπλό των “32” νίκησαν με 45/24 την ομάδα της Τουρκίας και στο ταμπλό των “16” ηττήθηκαν από την ομάδα των ΗΠΑ με 45/33.