3ο Κύπελλο ξίφους μονομαχίας νέων: Στην κορυφή Τσώκας και Θεοδωροπούλου

Ολοκληρώθηκε η σειρά των Πανελλήνιων Κυπέλλων ξίφους μονομαχίας της κατηγορίας των νέων στο ΟΑΚΑ, με τον Βασίλη Τσώκα και την Ανδριάνα Θεοδωροπούλου να σηκώνουν τα κύπελλα.

Ο αθλητής του ΟΞΙΦ κατέκτησε το χρυσό μετάλλιο νικώντας τον συναθλητή του, Αδάμ Ζαραβέλη στον ημιτελικό με 15-6 και τον Αλέξανδρο Τουρμάν (ΑΟΦΙΨ Ίριδα) στον τελικό με 15-14.

Ο Τουρμάν στον ημιτελικό απέκλεισε με 14-13 τον νικητή των δύο προηγούμενων κυπέλλων, Παναγιώτη Θεοδωρόπουλο (ΑΟ Αρίστων Παιανίας).

Η τελική οκτάδα των νέων ανδρών:
1. Βασίλης Τσώκας (ΟΞΙΦ)
2. Αλέξανδρος Τουρμάν (Ίριδα)
3. Παναγιώτης Θεοδωρόπουλος (ΑΟ Αρίστων Παιανίας)
Τ3. Αδάμ Ζαραβέλης (ΟΞΙΦ)
5. Χρήστος Παλυβός (ΛΟ Βάρης)
6. Δημήτρης Τσαλαμανιός (ΑΟ Άριστων Παιανίας)
7. Γεράσιμος Στάβαρης (Ίριδα)
8. Αχιλλέας Αντωνίου (Ίριδα)

Αποτελέσματα

Στην αντίστοιχη κατηγορία νέων γυναικών, η Ανδριάνα Θεοδωροπούλου (ΑΟ Αρίστων Παιανίας) νίκησε στον ημιτελικό την Ελένη Φαραζή (ΛΟ Βάρης) με 15-4 και στον τελικό τη συναθλήτριά της, Αριάδνη Νάσκαρη με 15-9.

Μαζί με την Φαραζή στο τρίτο σκαλί του βάθρου ανέβηκε και η Λίλιαν Κεφαλά (ΛΟ Βάρης) που ηττήθηκε από την Νάσκαρη στον ημιτελικό με 15-13.