Τσώκας και Ρεντούμη οι νικητές στο ξίφος μονομαχίας U17

Ο Βασίλης Τσώκας και η Μελίνα Ρεντούμη ήταν οι πρωταγωνιστές στο Πανελλήνιο Κύπελλο εφήβων/νεανίδων που πραγματοποιήθηκε στο πλαίσιο του 33ου κυπέλλου Λυγκηστίς στη Φλώρινα μεταξύ 18-19 Νοεμβρίου.

Ο Όμιλος Ξιφασκίας Φλώρινας (ΟΞΙΦ) πραγματοποίησε με επιτυχία για μία ακόμη χρονιά το «κύπελλο Λυγκηστίς» υπό την αιγίδα της ΕΟΞ με τη συμμετοχή περισσότερων από 300 ξιφομάχων σε τρεις ηλικιακές κατηγορίες (U10-U13-U17).

Το Σάββατο 18/11 αγωνίστηκαν οι έφηβοι και οι νεάνιδες στο δεύτερο από τα τρία πανελλήνια κύπελλα της αγωνιστικής περιόδου. Στους ημιτελικούς των εφήβων ο Βασίλης Τσώκας (ΟΞΙΦ) που αγωνίστηκε εντός έδρας επικράτησε του Φώτη Μήνου (ΑΟ Θησέας Ηρακλείου) με 15-10, ενώ ο Αλέξανδρος Τουρμάν (ΑΟΦΙΨ Ίριδα) νίκησε με 15-12 τον Γιώργο Νοταρά (ΛΟ Βάρης). Στον τελικό ο Τσώκας κέρδισε τον Τουρμάν με 15-8, κατέκτησε το πρώτο φετινό του κύπελλο στους εφήβους και μεγάλωσε το βαθμολογικό του προβάδισμα στην πανελλήνια κατάταξη του ξίφους μονομαχίας εφήβων.

Στους ημιτελικούς των νεανίδων η νικήτρια του πρώτου κυπέλλου, Νεφέλη Ρασπόπτση (ΟΞΙΦ), νίκησε με 15-9 τη Ναυσικά Δημοσθένους (ΠΑΣ Γιάννενα) και η Μελίνα Ρεντούμη (Μεσόγειος Ραφήνας) επικράτησε της Ολυμπίας Καλημέρη (ΛΟ Βάρης) με 15-10. Στον τελικό της κατηγορίας η Ρεντούμη ήταν αυτή που έφτασε πρώτη στα 15 χτυπήματα με 15-13 και κατέκτησε το πρώτο της πανελλήνιο κύπελλο νεανίδων, ενώ η Ρασπόπτση πέρασε στο λαιμό της το αργυρό μετάλλιο.