Παγκόσμιο Κύπελλο: Μια “ανάσα” από το κυρίως ταμπλό η Ροδοπούλου

Ένα βήμα πριν την είσοδό της στο κυρίως ταμπλό έμεινε η Νεφέλη Ροδοπούλου στο Παγκόσμιο κύπελλο ξίφους μονομαχίας γυναικών, που διεξάγεται στο Λενιάνο της Ιταλίας.

Η Ελληνίδα ξιφομάχος απέκλεισε την Ουγγαρέζα Ρέκα Σάλαμον με 15/9 στο γύρο των “256” και την Αμερικανίδα Ναταλία Τόμπι με 14/11 στο γύρο των “128”. Στον τρίτο νοκ-άουτ αγώνα κόντρα στην Καναδή Λεονόρα Μακίνον που έκρινε την πρόκριση στο κυρίως ταμπλό, ηττήθηκε στον τελευταίο και καθοριστικό πόντο με 14/13.

Από την άλλη, η Ανδριάνα Θεοδωροπούλου νίκησε τον πρώτο νοκ-άουτ αγώνα με 15/6 κόντρα στην Άνα Ζενς από το Λουξεμβούργο, στο γύρο των “128”, όμως ηττήθηκε από την Περουβιανή Μαρία Λουίζα Ντόιγκ Καλντερόν με 15/8 και κατέκτησε τελικά την 157η θέση

Η Φανή Βαρβέρη στο γύρο των “256” ηττήθηκε από την Αυστριακή Λεονόρ Πραξμάρερ με 15/11 και κατέκτησε την 195η θέση.

Η Ελευθερία Μιμιγιάννη κατέκτησε την 230η θέση, η Νικόλ Χατζησαράντου την 248η θέση, η Μαρία Χαντζή την 252η θέση και η Θώμη Αναστασίου την 280η θέση ανάμεσα σε 328 αθλήτριες.