Παναμερικανικοί Αγώνες: Κυριαρχία των ΗΠΑ

Οι Ηνωμένες Πολιτείες της Αμερικής πήραν ακόμα δύο χρυσά μετάλλια στην ξιφασκία. Οι Παναμερικανικοί Αγώνες στο Σαντιάγο της Χιλής.

Μετά την επιτυχία της Λι Κίφερ στο ξίφος ασκήσεων οι ΗΠΑ συνέχισαν την συγκομιδή χρυσών μεταλλίων. Ο Νικ Ίτκιν πήρε το χρυσό στο αντίστοιχο αγώνισμα των ανδρών. Νικητής στον τελικό απέναντι στον συμπατριώτη του Μάιλς Τσάμλεϊ-Ουότσον με 15-6.

Ο 24χρονος πρωταθλητής ΗΠΑ είχε πάρει το χρυσό μετάλλιο και στη Λίμα του Περού το 2019. Ο ίδιος πήρε και το χάλκινο μετάλλιο στους Ολυμπιακούς Αγώνες του Τόκιο.

Στα 17 της χρόνια η Μάγκντα Σκαρμπόνκιεβιτζ πήρε τον τίτλο στην σπάθη. Στον τελικό νίκησε μία άλλη Αμερικανίδα, την Μάγια Τσάμπερλεν, με 15-13.