Ευρωπαϊκό Κύπελλο Σπάθης U17: Στην 6η θέση η Κουρούση στο Γκόντολο

Μετά το χρυσό μετάλλιο που κατέκτησε στο πρώτο Ευρωπαϊκό κύπελλο σπάθης νεανίδων στη Γεωργία το Σεπτέμβριο, η Αλίνα Κουρούση (ΑΟ Απόλλων Βριλησσίων) έφτασε μία νίκη μακριά από το βάθρο στο Γκόντολο της Ουγγαρίας.

Συγκεκριμένα, πέρασε αήττητη τη φάση των πουλ και έφτασε μέχρι το ταμπλό των “8” επικρατώντας κατά σειρά της Γερμανίδας Γιάνα Κους (15/10), της Ιταλίδας Γκάια Ζουτσέλι (15/6), της Δανής Άμπιγκεϊλ Μαρί Λάρσεν (15/5) και της Γαλλίδας Ματίλντ Μπαμπαντό (15/13) στα νοκ-άουτ. Στη μάχη για την είσοδο στην τετράδα λύγισε από την Ουγγαρέζα Ντοροτία Σόνκα με 15/9.

Έτσι, η αθλήτρια του Γιάννη Νοταρά η οποία ήταν 9η στο ευρωπαϊκό πρωτάθλημα νεανίδων το 2023 πήρε άλλους 42 βαθμούς για την ευρωπαϊκή κατάταξη χάρη στην 6η θέση που κατέκτησε σε μία διοργάνωση με πολύ υψηλό συναγωνισμό (231 συμμετοχές). Παραμένει με 146 βαθμούς στο top5 της ευρωπαϊκής κατάταξης.

Από την άλλη, η Ελένη Άννα Ρούμπη (ΟΣΦΠ) και Εβίτα Καβέλη (ΟΣΦΠ) σημείωσαν 3/3 νίκες στη φάση των πουλ και προκρίθηκαν στο ταμπλό των “256”. Στον πρώτο τους αγώνα νοκ-άουτ ηττήθηκαν από την Ουγγαρέζα Ρέκα Ντούντας Γκιόρκι (15/11) και τη Βρετανή Τόσιν Ονονάγιε (15/9) αντίστοιχα και κατέκτησαν την 133η και την 139η θέση.

Η τριάδα των Φραδέλλου, Γρόλλιου και Περγάμαλη αγωνίστηκε στο ομαδικό των εφήβων. Στο ταμπλό των “64” οι Έλληνες ξιφομάχοι επικράτησαν της 4ης ομάδας της Ρουμανίας με 45/15, στη μάχη για την είσοδο στις “16” καλύτερες όμως ηττήθηκαν από την 5η ομάδα των ΗΠΑ με 45/33 και ολοκλήρωσαν την παρουσία τους με την 23η θέση.