“Χρυσή” η Γεωργιάδου στο Satellite της Τιφλίδας

Η Δέσποινα Γεωργιάδου κατέκτησε το χρυσό μετάλλιο στο αγώνισμα της σπάθης στο τουρνουά Satellite στην Τιφλίδα της Γεωργίας.

Η Ελληνίδα πρωταθλήτρια στη φάση των ομίλων σημείωσε 4 νίκες και πέρασε στο κυρίως ταμπλό, όπου έφτασε χωρίς προβλήματα μέχρι τον τελικό.

Εκεί, επικράτησε με 15/14 της Γεωργιανής Λίκα Ζιζεσβίλι και πήρε το πρώτο χρυσό της σεζόν και μαζί 4 πόντους για να προσθέσει στη βαθμολογία της στην παγκόσμια κατάταξη.

Να θυμίσουμε ότι, η ξιφομάχος του Παναθηναϊκού, πριν μια εβδομάδα πήρε το ασημένιο στο Satellite της Γάνδης.

Επόμενος αγώνας για την Γεωργιάδου είναι το Σάββατο 21 Οκτωβρίου στο Satellite της Κωνσταντινούπολης στην Τουρκία.