Ασημένιο μετάλλιο για την Γεωργιάδου στο Satellite της Γάνδης

Μια εξαιρετική εμφάνιση πραγματοποίησε η Δέσποινα Γεωργιάδου στο Satellite της Γάνδης, όπου πήρε το ασημένιο μετάλλιο και ξεκίνησε με το “δεξί” προς τον δρόμο για την Ολυμπιακή πρόκριση στο ατομικό της σπάθης.

Η Ελληνίδα πρωταθλήτρια πάλεψε στον ημιτελικό με την Γαλλίδα Μανόν Μπρουνέ και νίκησε στις λεπτομέρειες με 15/13. Έτσι, πέρασε στον τελικό, όπου την περίμενε η Άννα Μπάστα από το Αζερμπαϊτζάν, αλλά εκεί ηττήθηκε με 15/4 και πλασαρίστηκε στην εξαιρετική 2η θέση.

Με το ασημένιο μετάλλιο η Γεωργιάδου κέρδισε 3 πόντους για να προσθέσει στην βαθμολογία της στην παγκόσμια κατάταξη (209.000).

Επόμενοι αγώνες για την Γεωργιάδου πριν από το Παγκόσμιο κύπελλο στο Αλγέρι (9-12/11), είναι το Σάββατο 14 Οκτωβρίου στο Satellite στην Τιφλίδα της Γεωργίας και το Σάββατο 21 Οκτωβρίου στο Satellite της Κωνσταντινούπολης στην Τουρκία.