“1ο κύπελλο Πυλαίας”: Πρωτιά για τα αδέρφια Θεοδωροπούλου στη Θεσσαλονίκη

Ο Παναγιώτης Θεοδωρόπουλος και η Ανδριάνα Θεοδωροπούλου του ΑΟ Αρίστων Παιανίας κατέκτησαν τα πρώτα φετινά κύπελλα στο ξίφος μονομαχίας νεών ανδρών και γυναικών στη Θεσσαλονίκη.

Το “1ο κύπελλο Πυλαίας” πραγματοποιήθηκε στο ΔΑΚ Πανοράματος Θεσσαλονίκης με διοργανωτή τον ΑΟΞ Πυλαίας και υπό την αιγίδα της ΕΟΞ.

Ο Θεοδωρόπουλος επικράτησε στους νέους άνδρες με νικώντας 15/11 τον Φώτη Μίνο (ΑΟ Θησέας Ηρακλείου) στον ημιτελικό και 15/13 τον συναθλητή του Κωνσταντίνο Καραμπάση (ΑΟ Αρίστων Παιανίας) στον τελικό. Το χάλκινο μετάλλιο μαζί με το Μίνο κατέκτησε ο Κωνσταντίνος Γρηγορίου (ΑΣ Ξιφομάχος) που ηττήθηκε στον ημιτελικό από τον Καραμπάση με 15/6.

Στις νέες γυναίκες η Ανδριάνα Θεοδωροπούλου νίκησε τη Χριστίνα Μπορονκάυ (Λύγκας Πεντέλης) στον ημιτελικό με 15/6 και την συναθλήτριά της Αριάδνη Νάσκαρη (ΑΟ Αρίστων Παιανίας) στον τελικό με 15/12. Στο τρίτο σκαλί του βάθρου μαζί με την Μπορονκάυ ανέβηκε η Βασιλική Μπίζα (ΑΟΦΙΨ Ίριδα) η οποία ηττήθηκε από τη Νάσκαρη στον ημιτελικό με 15/8.