Παγκόσμιο: Ιστορικό ασημένιο μετάλλιο για την Ελλάδα με τη Γεωργιάδου στο Μιλάνο!

Έγραψε ιστορία στο Παγκόσμιο Πρωτάθλημα του Μιλάνο η φανταστική Δέσποινα Γεωργιάδου, αφού πήγε για πρώτη φορά την ελληνική ξιφασκία σε τελικό παγκοσμίου και μάλιστα κατέκτησε το ασημένιο μετάλλιο.

Η Ελληνίδα πρωταθλήτρια και Νο4 της Παγκόσμιας κατάταξης είχε δύσκολο έργο στον τελικό, αφού κλήθηκε να αντιμετωπίσει τη Γιαπωνέζα Μισάκι Εμούρα (FIE No1) και παρά τη σπουδαία προσπάθειά της ηττήθηκε στον τελικό με 15/11.

Δίπλα στη δευτεραθλήτρια κόσμου ήταν καθ’όλη τη διάρκεια των αγώνων της οι προπονητές της, Χρήστος Σαΐνης και Κρίστιαν Μπάουερ.