Παγκόσμιο U17: Στην 24η θέση η Κουρούση στη Φιλιππoύπολη

Τη δεύτερη μέρα των αγώνων στο Παγκόσμιο πρωτάθλημα U17, που διεξάγεται στη Φιλιππoύπολη, πήραν θέση στις πίστες οι έφηβοι και οι νεάνιδες της σπάθης.

Την Ελλάδα στις νεάνιδες εκπροσώπησαν η Κατερίνα Χατζηκοκκίνου (ΑΟ Ασπίδα), η Αλίνα Κουρούση (ΑΟ Απόλλων Βριλησσίων) και η Αλεξάνδρα Παπαπετροπούλου (Ε Κωστέα Γείτονα).

Και οι τρεις αθλήτριες πέρασαν από τον προκριματικό γύρο με 2/4, 4/2 και 4/1 σε νίκες/ήττες στις πουλ.

Στο κυρίως ταμπλό των “128” οι Κουρούση και Παπαπετροπούλου πέρασαν άνευ αγώνα, ενώ η Χατζηκοκκίνου ηττήθηκε από την Πορτορικανή Αλεχάντρα Φερέιρα με 15/11 και ολοκλήρωσε την παρουσία της με την 65η θέση.

Στο γύρο των 64 η Παπαπετροπούλου ηττήθηκε 15/10 από την επίσης Πορτορικανή Γκαμπριέλα Μαρία Λιν Χουανγκ, ενώ η Κουρούση νίκησε την Πολωνή Έβα Βασιλέβσκα με 15/4.

Στη μάχη για τη 16άδα κόντρα στην Αμερικανίδα Τζένα Σόμαν η 14χρονη Ελληνίδα ηττήθηκε με 15/11. Η Παπαπετροπούλου κατέκτησε την 37η θέση και η Κουρούση την 24η θέση ανάμεσα σε 92 αθλήτριες.