Παγκόσμιο U17: Ξεχώρισε ο Περγαμαλής στη Βουλγαρία

Στο Παγκόσμιο πρωτάθλημα U17, που διεξάγεται στη Φιλιππoύπολη, ξεκίνησαν στις πίστες οι έφηβοι της σπάθης, τη 2η ημέρα της διοργάνωσης.

Στη σπάθη εφήβων συμμετείχαν για την Ελλάδα ο Συνοδινός Πασχαλιδίογλου (ΑΟ Ασπίδα), ο Νίκος Περγάμαλης (ΑΟ Ασπίδα) και ο Γκυ-Γιώργος Λεωτον (Άρης Θεσσαλονίκης).

Ο Πασχαλιδίογλου με 4 ήττες και 2 νίκες στην πουλ έμεινε δυστυχώς για μία θέση εκτός κυρίως ταμπλό και ολοκλήρωσε την παρουσία του με την 82η θέση.

Ο Περγάμαλης και ο Λεωτόν προκρίθηκαν με 4 νίκες και 2 ήττες και πέρασαν άνευ αγώνα και από το ταμπλό των 128.

Στο γύρο των “64” ο Λεωτόν ηττήθηκε από τον Ουζμπέκο Ζουχριντίν Κοντίροφ με 15/11, ενώ ο Περγάμαλης νίκησε τον Τσέχο Σιμόν Κάτσεκ με 15/9.

Στη μάχη για την είσοδο στη 16άδα ηττήθηκε από τον Ούγγρο Σαντάνι Παπ με 15/11. Ο Λεωτόν κατέκτησε την 40η θέση και ο Περγάμαλης την 26η θέση ανάμεσα σε 106 αθλητές.