Παγκόσμιο U20: Πέρασαν στο κυρίως ταμπλό οι Γαζεπίδη, Παπαπετροπούλου και Κουρούση στο Πλόβντιβ

Την αυλαία στο Παγκόσμιο πρωτάθλημα U20 άνοιξαν για την Ελλάδα η Μαριλένα Γαζεπίδη (ΟΣΦΠ), η Αλεξάνδρα Παπαπετροπούλου (Ε Κωστέα Γείτονα) και η Αλίνα Κουρούση (ΑΟ Απόλλων Βριλησσίων), στο Πλόβντιβ (Φιλιππούπολη) της Βουλγαρίας (1-9/4).

Και οι τρεις αθλήτριες πέρασαν από τον προκριματικό γύρο με 3/2, 3/2 και 4/1 νίκες/ήττες και πήραν θέση στο κυρίως ταμπλό.

Στο γύρο των 128 η Κουρούση πέρασε με bye, η Γαζεπίδη ηττήθηκε από την Κορεάτισσα Τζιγουόν Τζανγκ με 15/12 και η Παπαπετροπούλου ηττήθηκε από την Βραζιλιάνα Λουάνα Πέκελμαν με 15/5.

Στο γύρο των 64 η Κουρούση ηττήθηκε από την Ουκρανή Σοφία Χολόβκινα με 15/7. Στην τελική κατάταξη η Κουρούση πήρε την 42η θέση, η Παπαπετροπούλου την 68η και η Γαζεπίδη την 70η θέση ανάμεσα σε 124 αθλήτριες.

Στο πλευρό τους ήταν στη Φιλιππούπολη οι προπονητές τους, Γιάννης Νοταράς, Νίκος Ψύχας και Γιώργος Τσουρούτας αντίστοιχα.