Eurocup U12: Κατέκτησε το χάλκινο μετάλλιο η Άρτεμης Καραμήτσου στη Φλώρινα

Την τρίτη θέση και το χάλκινο μετάλλιο κατέκτησε η Άρτεμης Καραμήτσου (Ίριδα), στο Ευρωπαϊκό πρωτάθλημα ξίφους μονομαχίας U12-U14, που διεξάγεται αυτό το Σαββατοκύριακο (25-26/3) στη Φλώρινα.

Η νεαρή Ελληνίδα ξιφομάχος πραγματοποίησε εξαιρετική πορεία μέχρι τα ημιτελικά της διοργάνωσης, εξασφαλίζοντας εκεί το μετάλλιο. Στους “4” ηττήθηκε από την Ντάμπλα Οζτούρκ από την Τουρκία με 15/14.

Στη φάση των “64” είχε bye πρόκριση, για να παίξει στον επόμενο γύρο με την Χαρά Χριστέα (Πας Γιάννινα) και να την κερδίσει με 15/6.

Στους “16” απέκλεισε την Ισραηλινή Ανχελίνα Μαγκάρι Κόχεν με 15/14, ενώ στα προημιτελικά επικράτησε της Νικολέτας Στεργιούλα (ΟΞΙ Φλώρινας) με 15/10.