Κύπελλο Ελλάδος: Νικήτρια η Ανδριάνα Θεοδωροπούλου στο ξίφος μονομαχίας

Το χρυσό μετάλλιο κατέκτησε η Ανδριάνα Θεοδωροπούλου (Α.Ο. Αρίστων Παιανίας) στο Κύπελλο Ελλάδος Γυναικών στο ξίφος μονομαχίας στη Θεσσαλονίκη, νικώντας στον τελικό τη Νεφέλη Ροδοπούλου (Ίριδα) με 11/10.

Η νεαρή ξιφομάχος αρχικά είχε bye πρόκριση στους “64”, και επικράτησε στον επόμενο γύρο της Μαρίας-Αρσενίας ΣκαρλάτουΤζέλιου (Λ.Ξ. Θεσσαλονίκης) με σκορ 15/2.

Στους “16” νίκησε την Χριστίνα Μόσκοφ (Ξιφομάχος) με 15/6, και εν συνεχεία στα προημιτελικά επικράτησε της Παναγιώτας Χαρμανίδου (Παναθηναϊκός) με 15/8.

Στα ημιτελικά επιβλήθηκε της Φανής Βαρβέρης (Θησέας Ηρακλείου) με σκορ 15/14, για να βρεθεί στον τελικό και να φτάσει στην κορυφή της διοργάνωσης.