Παγκόσμιο: Εξασφάλισε θέση στο βάθρο η Γκουντούρα – Έβδομη συνεχόμενη φορά για την Ελλάδα

Η Δώρα Γκουντούρα επικράτησε με 15/10 της Ισπανίδας Λουθία Μαρτίν-Πορτουγκές και εξασφάλισε θέση στο βάθρο των νικητριών για 3η διαδοχική διεθνή διοργάνωση, και για 4η φορά στη φετινή χρονιά!

Στον ημιτελικό του απογεύματος θα αντιμετωπίσει την Κινέζα Γιάκι Σάο (FIE No. 50), την οποία η Ελληνίδα είχε αποκλείσει στο γύρο των 16 στο «Ακρόπολις».

Η Δέσποινα Γεωργιάδου από την άλλη ηττήθηκε με 15/6 από την Σάρα Μπαλζέρ (FIE No. 8) και κατέκτησε την 5η θέση στη διοργάνωση.

Πρέπει να σημειωθεί ότι η No.1 του κόσμου, η Γιαπωνέζα Μισάκι Εμούρα, αποκλείστηκε στο γύρο των “16” και το η No. 3 του κόσμου, η Αζέρα Άνα Μπάστα, δε συμμετείχε στη διοργάνωση.

Αυτό σημαίνει ότι η Γεωργιάδου παραμένει στο No. 2 της παγκόσμιας κατάταξης, αλλά μείωσε τη βαθμολογική διαφορά για την κορυφή.

Η Μπαλζέρ θα αντιμετωπίσει στον άλλο ημιτελικό τη Ιταλίδα Ροσέλα Γκρεγκόριο (FIE No.12), για μία θέση στον τελικό.

Αποτελέσματα: bit.ly/3yOgUIY