Γκραν Πρι Βουδαπέστης: Ατομικοί τίτλοι για Νάπικ-Μιάζγκα και Τσίμινι

Η Πολωνή Ρενάτα Νάπικ-Μιάζγκα και ο Ιταλός Γκαμπριέλε Τσίμινι πήραν τον τίτλο στο Γκραν Πρι ξίφους μονομαχίας στη Βουδαπέστη.

Η Νάπικ-Μιάζγκα πήρε τη νίκη στην πρωτεύουσα της Ουγγαρίας επικρατώντας 11-10 στον τελικό της ντόπιας και νούμερο 6 στην παγκόσμια κατάταξη, της Άνα Κουν. Η κάτοχος 2 χάλκινων μεταλλίων σε παγκόσμιο πρωτάθλημα νίκησε την Εσθονή Νέλι Ντίφερτ και τη Γαλλίδα Αλεξάντρα Λουί Μαρί στην πορεία προς τον τίτλο.

Αργότερα στην ημέρα, ο κάτοχος του αργυρού μεταλλίου σε παγκόσμιο πρωτάθλημα, ο Τσίμινι, επικράτησε του Ισραηλινού Γιόναταν Κοέν με 15-13 στο μεγάλο τελικό. Στο βάθρο με το χάλκινο μετάλλιο βρέθηκαν και ο Ιταλός Βαλέριο Κουόμο με τον Γάλλο Γκαετάν Μπιλά.

Η δράση επιστρέφει με τους αγώνες στο Μπουσάν της Νότιας Κορέας από τις 17 έως τις 19 Μαρτίου με τα ατομικά αγωνίσματα του ξίφους ασκήσεως.