Παγκόσμιο Κύπελλο – Κάιρο: Σε Ιαπωνία και Ιταλία οι τίτλοι στο ξίφος ασκήσεως

Η Ιαπωνία στους άνδρες και η Ιταλία στις γυναίκες πήραν τη νίκη στο ομαδικό ξίφος ασκήσεως για το παγκόσμιο κύπελλο στο Κάιρο.

Η ιαπωνική ομάδα με τους Καζούκι Ιιμούρα, Κιοσούκε Ματσουγιάμα, Τακαχίρο Σικίνε και Κέντα Σουζουμούρα, νίκησε με 45-43 την Ιταλία στον τελικό παίρνοντας το πρώτο της χρυσό μετάλλιο στο αγώνισμα αν και βρίσκεται στην 15η θέση της παγκόσμιας κατάταξης. Στο μικρό τελικό η Γαλλία επιβλήθηκε 45-38 της Πολωνίας.

Η ιταλική ομάδα με τις Έρικα Σιπρέσα, Μαρτίνα Φαβαρέτο, Φραντσέσκα Παλούμπο και Άλις Βόλπο, νίκησαν με 45-29 τις Ηνωμένες Πολιτείες στο μεγάλο τελικό με τη χώρα να έχει πάρει τον τίτλο 6 διαδοχικές φορές από το 2009 έως το 2014. Η Ιαπωνία πήρε μετάλλιο και στις γυναίκες νικώντας στο μικρό τελικό με 31-30 τη Γαλλία.