19οι Μεσογειακοί U17: Στην 3η θέση ο Μιχάλης Σταυράκης στο ξίφος ασκήσεως

Το χάλκινο μετάλλιο κατάφερε να πάρει ο Μιχάλης Σταυράκης στους 19ους Μεσογειακούς αγώνες U17, που διεξάγονται στο Ζάγκρεμπ της Κροατίας αυτό το Σαββατοκύριακο (11-12/02).

Ο Έλληνας ξιφομάχος έκανε μια εκπληκτική προσπάθεια και κατάφερε να ανέβει στο βάθρο. Στα ημιτελικά ο Σταυράκης ηττήθηκε από τον Ιταλό Φεντερικό Ντε Μιτσιέλι Βιτούρι με 15/11, ο οποίος αργότερα κατέκτησε τη 2η θέση.

Το χρυσό μετάλλιο πήρε ο Εμάνουελ Ιακίντα από την Ιταλία, ενώ στην 3η θέση μαζί με τον Σταυράκη ήταν ο Νικολό Κολίνι.

Στις νεανίδες συμμετείχε για την Ελλάδα και το ξίφος ασκήσεως, η Ζωή Σταυράκη, που βρέθηκε μια “ανάσα” από το βάθρο, αφού κατέλαβε την 5η θέση.