Παγκόσμιο Κύπελλο U20: Στην 34η θέση η Κουρούση στη Βουλγαρία

H Αλίνα Κουρούση (ΑΟ Απόλλων Βριλησσίων) και η Μαριλένα Γαζεπίδη (ΟΣΦΠ) ήταν οι δύο Ελληνίδες ξιφομάχοι που συμμετείχαν στο Παγκόσμιο Κύπελλο σπάθης νέων γυναικών (U20) στο Πλόβντιβ της Βουλγαρίας.

Η 14χρονη Κουρούση πραγματοποίησε μια πάρα πολύ καλή εμφάνιση στον προκριματικό γύρο, σημειώνοντας με 5 νίκες σε 6 αναμετρήσεις. Έτσι, πέρασε άνευ αγώνα τον γύρο των “128” και πήρε θέση απευθείας στο γύρο των “64” κόντρα στην Αμερικανίδα Τζένα Σόμαν.

Η αντίπαλος της επικράτησε με 15-3 και η αθλήτρια του Γιάννη Νοταρά ολοκλήρωσε την παρουσία της με την 34η θέση μεταξύ 122 αθλητριών.

Η Γαζεπίδη από την άλλη σημείωσε 3 νίκες σε 6 αναμετρήσεις στον προκριματικό γύρο και πέρασε στα νοκ-άουτ. Για την είσοδο τις 64 καλύτερες η αθλήτρια του Γιώργου Τσουρούτα πάλεψε κόντρα στην Καζάκα Αντέμα Σερικμπάι, ηττήθηκε όμως με 15-13 και κατέκτησε τελικά την 77η θέση στον αγώνα.