Κύπελλο Ελλάδος U17: Στην πρώτη θέση ο Παναγιώτης Θεοδωρόπουλος στο ξίφος μονομαχίας (vid)

Την πρώτη θέση στο Κύπελλο Ελλάδος U17 κατέκτησε ο Παναγιώτης Θεοδωρόπουλος (ΑΟ Άριστον Παιανίας) στο ξίφος μονομαχίας, το οποίο διοργανώθηκε στο ΟΑΚΑ και αγωνίστηκαν συνολικά 67 έφηβοι.

Ο νεαρός ξιφομάχος του σωματείου της Παιανίας αρχικά είχε bye πρόκριση στη φάση των “64”, ενώ στον επόμενο γύρο επικράτησε του Γρηγόρη Καλοκαιρινού (Ίριδα) με σκορ 15/5.

Στη φάση των “16” κέρδισε τον Μάριο Μελινγιώτη (ΠΑΣ Γιάννινα) με σκορ 15/6, ενώ στα προημιτελικά επιβλήθηκε του Αθανάσιου Δεληδημητρίου (ΝΓΣ Θεσσαλονίκης Ηρακλής 1908) με σκορ 15/8.

Στους “4” της διοργάνωσης, δυσκολεύτηκε απέναντι στον Βασίλη Τσόκα (ΟΞΙ Φλώρινας), αλλά τελικώς κέρδισε με σκορ 15/11, για να συναντήσει στον τελικό τον συναθλητή του Κωνσταντίνο Καραμπάση (ΑΟ Άριστον Παιανίας), για να τον κερδίσει με σκορ 15/8.