Κύπελλο Ελλάδος Α/Γ: Χρυσό μετάλλιο για την Κατερίνα Κοντοχριστοπούλου στο ξίφος ασκήσεως (vid)

Με επιτυχία ολοκληρώθηκε για τις γυναικές το Κύπελλος Ελλάδος ξίφους ασκήσεως “Γιώργος Παυλίδης”, το οποίο διοργανώνει ο ΑΟΞ Αιγάλεω, υπό την αιγίδα της Ελληνική Ομοσπονδίας Ξιφασκίας.

Την πρώτη θέση κατάφερε να πάρει η Κατερίνα Κοντοχριστοπούλου (ΑΟΞ Αιγάλεω), που νίκησε στον τελικό την Μαρία Χαλδαίου (ΑΞΙΑ) με 15/2.

Η Ελληνίδα ξιφομάχος για να φτάσει στην κατάκτηση του Κυπέλλου Ελλάδος, πέρασε πρώτα από τα προκριματικά, όπου έκανε το απόλυτο στις νίκες και αγωνίστηκε απευθείας στο κυρίως ταμπλό των “16”. Εκεί, νίκησε την Θεοδώρα Αντωνίου (Πανελλήνιος) με 15/0, ενώ στους “8” επικράτησε της Πηνελόπης Γεροσιδέρη (ΓΕ Φλώρινας) με 15/3. Στα ημιτελικά, συνάντησε την Βασιλική Μέκρα (ΑΟΞ Αιγάλεω), νικώντας την με 15/4, για να ανέβει αργότερα στο πρώτο σκαλί του βάθρου.