Grand Prix: Χάλκινο μετάλλιο για την Δέσποινα Γεωργιάδου στην Ορλεάνη (pics)

Το χάλκινο μετάλλιο κατέκτησε η Δέσποινα Γεωργιάδου στο Grand Prix της Ορλεάνης, μετά από μία σειρά εκπληκτικών εμφανίσεων.

Η Ελληνίδα αθλήτρια του ΠΑΟ ηττήθηκε στον ημιτελικό από την Γαλλίδα Μένον Άπιθι Μπρουνέτ με σκορ 15/11, και κατέκτησε την 3η θέση στη διοργάνωση, ανεβαίνοντας άξια και δίκαια στο βάθρο των νικητών.

Αυτό, μάλιστα, είναι το 2ο χάλκινο μετάλλιο για την Γεωργιάδου σε Grand Prix, μετά το περσινό χρυσό που είχε κατακτήσει στην Ορλεάνη, αλλά και το 5ο (συνολικά) σε κορυφαίες διοργανώσεις ξιφασκίας.

Νωρίτερα, η Δώρα Γκούντουρα είχε αποκλειστεί από την προημιτελική φάση της διοργάνωσης, απέναντι στην Γαλλίδα Συριέλε Ζιραρντίν, με σκορ 15/14, και κατέκτησε τη 10η θέση, ενώ η Μαρίνα Παΐζη αγωνίστηκε στο κυρίως ταμπλό των “128”, κόντρα στην Μπενεντέτα Μπαλντίνι και ηττήθηκε με 15/7, κατακτώντας την 117η θέση.