Κύπελλο Ελλάδος U13: Πρωταθλητής ο Αντώνης Αχιλλέας Αντωνίου στο ξίφος μονομαχίας

Την πρώτη θέση κατέκτησε ο Αντώνης Αχιλλέας Αντωνίου στο Κύπελλο Ελλάδος U13 στο ξίφος μονομαχίας, που διεξήχθη σήμερα Κυριακή 04/12 στο ΟΑΚΑ.

Ο νεαρός αθλητής του σωματείου «Ίριδα» ξεκίνησε με bye πρόκριση από τη φάση των “64”, για να αντιμετωπίσει στον επόμενο γύρο τον Γεώργιο Ξείππα (ΑΞΙΟΝ Πειραιώς) με σκορ 10/1.

Στη φάση των “16” επικράτησε του Νικόλαου Παπαδάκη (Θησέας Ηρακλείου) με σκορ 10/3, για να προκριθεί στον προημιτελικό, όπου εκεί κέρδισε τον συμπαίκτη του Γεώργιο Σπυρίδων Αλφαντάκη (Ίριδα) με σκορ 10/4.

Στον ημιτελικό της διοργάνωσης του ΟΑΚΑ, επιβλήθηκε του Πέτρου Ακριτίδη (Ξιφομάχος) με σκορ 10/7, για να κατακτήσει το χρυσό μετάλλιο στον τελικό επί του Νικόλαου Σλουκερά (ΠΑΣ Γιάνννενα) με σκορ 10/4.