Ευρωπαϊκό Κύπελλο Ε/Ν: 15η θέση για τους Γκίκα, Τζοβάνη, Μεϊντάνη και Γεροσιδέρη στο ομαδικό εφήβων

Μετά τους αγώνες του Σαββάτου (19/11) στα ομαδικά νεανίδων, σειρά πήρα οι έφηβοι στο Ευρωπαϊκό Κύπελλο Εφήβων/Νεανίδων στο ξίφος ασκήσεως στη Νυρεμβέργη της Γερμανίας.

Η πρώτη ομάδα των εφήβων αποτελούμενη από τους Δημήτρη Γκίκα, Αρτέμιο Τζοβάνη, Δημήτρη Μεϊντάνη και Σωτήρη Γεροσιδέρη κατέκτησε την 15η θέση. Οι Έλληνες ξιφομάχοι στο ταμπλό των “64”, πέρασαν νικηφόρα από το ομαδικό της Γερμανίας 4 με 45/30. Στην συνέχεια, πέρασαν στους “32”, όπου νίκησαν την Πολωνία 4 με 45/32, όμως στους “16”, ήρθαν αντιμέτωποι με την δύσκολη ομάδα των ΗΠΑ 4 και ηττήθηκαν με 45/24.

Η δεύτερη Ελληνική ομάδα ήταν με τους Δημήτρη Τσουτσοπλίδη, Σπύρο Σγουρό, Μιχάλη Σταυράκη και Αντώνη Γκούμα ήρθε 41η, ενώ η τρίτη με τους Χρήστο Τουλάκη, Χαράλαμπο Χιωτέλη, Άγγελο Δουμτσή και Δημήτρη Μιχαλόπουλο κατέλαβαν την αμέσως επόμενη θέση (42η).

Την πρώτη θέση πήρε η ΗΠΑ 2, το ασημένιο μετάλλιο η ΗΠΑ 1, ενώ το βάθρο συμπλήρωσε η ομάδα της Σιγκαπούρης.