Κύπελλο Ευροία: Στο πρώτο σκαλί του βάθρου ο Ιάσονας Ντίβης στην σπάθη

Με τους αγώνες της κατηγορίας U10 στα αγόρια ολοκληρώθηκαν το Σάββατο (12/11), οι αγώνες στο Πανελλήνιο Κύπελλο Ευροία, στην σπάθη, που διεξάγεται στα Ιωάννινα (12-13/11). Το χρυσό μετάλλιο κέρδισε ο Ιάσονας Ντίβης (Απόλλων Βριλησσίων) στην αναμέτρηση του τελικού, κόντρα στον Ιωάννη Ζαρμπίνη (Ε. Κωστέα Γείτονα) με 10/4.

Ο νεαρός ξιφομάχος ξεκίνησε τη διαδρομή της προς τον τελικό, κάνοντας το 4/4 στα προκριματικά. Ο Κουμπάρος δεν αγωνίστηκε στους “32”, αφού είχε προκριθεί απευθείας στους “16”, όπου αγωνίστηκε με τον Δημήτρη Καλτσή (ΑΑ Ιωαννίνων) και νίκησε με 10/1, ενώ στους “8” επικράτησε του Σταύρου Νέστορα (Απόλλων Βριλησσίων) με 10/8.

Έτσι, ο Ντίβης πήγε στους “4”, όπου αντιμετώπισε τον Μινά Νοταρά (Απόλλων Βριλησσίων), κερδίζοντας τον με 10/7, για να πάει στον τελικό και να αναδειχθεί Κυπελλούχος Ελλάδος.