Κύπελλο Ευροία: Πρώτη θέση για την Αγγελική Γλυκή στα Ιωάννινα

Με την κατηγορία U13 στα κορίτσια συνεχίστηκε το Πανελλήνιο Κύπελλο Ευροία, στην σπάθη, που διεξάγεται στα Ιωάννινα (12-13/11). Το χρυσό μετάλλιο κατέκτησε η Αγγελική Γλυκή (Ηλυσιακός) στην αναμέτρηση του τελικού, κόντρα στην Παναγιώτα Παπαδοπούλου (ΑΟ Ασπίδα) με 10/6.

Η ξιφομάχος είχε το απόλυτο στις νίκες στα προκριματικά και πέρασε απευθείας στις “16”. Εκεί, αγωνίστηκε με την Παναγιώτα Κοτρογιάννη (Ηλυσιακός) και νίκησε με 10/1, ενώ στις “8” επικράτησε της Ειρήνης Αναστασοπούλου (Απόλλων Βριλησσίων) με 10/4.

Έτσι, η Γλυκή πήγε στους “4”, όπου αντιμετώπισε της Εμμανουέλα Ρούμπη (Ολυμπιακός), κερδίζοντας τον με 10/5, για να πάει στον τελικό και να ανέβει στο πρώτο σκαλί του βάθρου.