Κύπελλο Ευροία: “Χρυσός” ο Μιχάλης Κουμπάρος στην σπάθη

Με τους αγώνες της κατηγορίας U13 στα αγόρια ξεκίνησε το Πανελλήνιο Κύπελλο Ευροία, στην σπάθη, που διεξάγεται στα Ιωάννινα (12-13/11). Το χρυσό μετάλλιο κέρδισε ο Μιχάλης Κουμπάρος (Απόλλων Βριλησσίων) στην αναμέτρηση του τελικού, κόντρα στον Μάξιμο Μουσαβερές (Ηλυσιακός) με 10/4.

Ο νεαρός ξιφομάχος ξεκίνησε τη διαδρομή της προς τον τελικό, έχοντας το απόλυτο στις νίκες στα προκριματικά. Ο Κουμπάρος δεν αγωνίστηκε στους “32”, αφού είχε προκριθεί απευθείας στους “16”, όπου αγωνίστηκε με τον Παναγιώτη Καλόθετο (Απόλλων Βριλησσίων) και νίκησε με 10/3, ενώ στους “8” επικράτησε του Ιωάννη Καραγκιοζόπουλου (ΑΕΚ) με 10/8.

Με αυτό το τρόπο, ο Κουμπάρος πήγε στους “4”, όπου αντιμετώπισε τον Ανδρέα Νέστορα (Απόλλων Βριλησσίων), κερδίζοντας τον με 10/3, για να πάει στον τελικό και να αναδειχθεί Κυπελλούχος Ελλάδος.