Κύπελλο “Λυγκήστις 2022”: Στο πρώτο σκαλί του βάθρου η Άννα Σαλαβούρα

Ολοκληρώθηκε Κύπελλο “Λυγκήστις 2022” στο ξίφος μονομαχίας στις παγκορασίδες, που διεξάγεται στην Φλώρινα. Το χρυσό μετάλλιο κέρδισε η Άννα Σαλαβούρα (ΛΟ Βάρης) στην αναμέτρηση του τελικού, κόντρα στην Νικολέτα Στεργιούλα (ΟΞΙ Φλώρινας) με 10/6.

Η Κυπελλούχος Ελλάδος ξεκίνησε τη διαδρομή της προς στον τελικό, περνώντας πρώτα από τα προκριματικά στα οποία είχε 6/6. Η Σαλαβούρα δεν αγωνίστηκε στους “64”, αφού είχε προκριθεί απευθείας στους “32”, όπου αγωνίστηκε με την Όρσουλα Τζιάβα (ΛΟ Βράρης) και νίκησε με 10/4, στους “16” επικράτησε της Ειρήνη Ντελέσκου (Θησέας Ηρακλείου) με 10/9, ενώ στους “8” κέρδισε της Μαρίλια Κεκέλη (ΟΞΙ Φλώρινας) με 10/4.

Με αυτόν το τρόπο, η Σαλαβούρα κατάφερε να πάει στους “4”, όπου αντιμετώπισε την Γεωργία Καραστεργίου (ΟΞΙ Φλώρινας), κερδίζοντας τον με 10/5, για να πάει στον τελικό και να ανέβει το πρώτο σκαλί του βάθρου.