Κύπελλο “Λυγκήστις 2022”: Χρυσό μετάλλιο για την Μαρία Γκρέστα

Ολοκληρώθηκε Κύπελλο “Λυγκήστις 2022” στο ξίφος μονομαχίας στην κατηγορία ανάπτυξης κοριτσιών, που διεξάγεται στην Φλώρινα. Το χρυσό μετάλλιο κέρδισε η Μαρία Γκρέστα (ΠΑΣ Γιάννινα) στην αναμέτρηση του τελικού, κόντρα στην Μαρία Μαλλίδου (Ξιφομάχος) με 10/6.

Η νεαρή ξιφομάχος ξεκίνησε τη διαδρομή της προς τον τελικό, περνώντας πρώτα από τα προκριματικά στα οποία είχε 5/5. Η Γκρέστα δεν αγωνίστηκε στους “32”, αφού είχε προκριθεί απευθείας στους “16”, όπου αγωνίστηκε με την Όλγα Μουντρίχα (ΑΟ Αρίστων Παιανίας) και νίκησε με 10/2, ενώ στους “8” επικράτησε της Ειρήνη Πασσά (ΑΟ Αρίστων Παιανίας) με 10/0.

Έτσι, η Γκρέστα κατάφερε να πάει στους “4”, όπου αντιμετώπισε την Αγγελική Πολυμενάκου (ΑΟ Αρίστων Παιανίας), κερδίζοντας την με 10/2, για να πάει στον τελικό και να αναδειχθεί Κυπελλούχος Ελλάδος.