Αγώνες “Φιλίας και Ευ Αγωνίζεσθαι”: Πρώτη θέση για την Σταυρίνα Γαρυφάλλου στο ΟΑΚΑ

Ολοκληρώθηκαν οι αγώνες “Φιλίας και Ευ Αγωνίζεσθαι” και στο ξίφος ασκήσεως των νέων γυναικών, που διεξάγονται στο ΟΑΚΑ. Το χρυσό μετάλλιο κέρδισε η Σταυρίνα Γαρυφάλλου (ΑΟΞ Αιγάλεω) στην αναμέτρηση του τελικού, κόντρα στην Ελένη Μπάλλου (ΑΟΞ Αιγάλεω), με 15/8.

Η νικήτρια ξεκίνησε τη διαδρομή της προς τον τελικό, περνώντας πρώτα από τα προκριματικά στα οποία είχε 6/6. Η Γαρυφάλλου δεν αγωνίστηκε στους “64”, αφού είχε προκριθεί απευθείας στους “32”, όπου αγωνίστηκε με την Ζωή Κυριτσοπούλου (ΑΞΙΑ Αθήνας) και νίκησε με 15/1, στους “16” επικράτησε της Μαρίας Λαΐου (ΑΟΞ Αιγάλεω) με 15/2, ενώ στους “8” κέρδισε την Χριστίνα Ρέππα (Άρης) με 15/4.

Με αυτόν το τρόπο, η Γαρυφάλλου κατάφερε να πάει στα ημιτελικά, όπου αντιμετώπισε την Ηλιάνα Μπουζίκα (ΓΕ Φλώρινας), κερδίζοντας την με 15/9, για να πάει στον τελικό και να κατακτήσει το χρυσό μετάλλιο.