Αγώνες “Φιλίας και Ευ Αγωνίζεσθαι”: Νικητής ο Αρτέμιος Τζοβάνης στο ξίφος ασκήσεως νέων ανδρών

Ολοκληρώθηκαν οι αγώνες “Φιλίας και Ευ Αγωνίζεσθαι” στο ξίφος ασκήσεως των νέων ανδρών, που διεξάγονται στο ΟΑΚΑ. Στην κατηγορία U20 το χρυσό μετάλλιο κέρδισε ο Αρτέμιος Τζοβάνης (ΑΟΞ Αιγάλεω) στην αναμέτρηση του τελικού, κόντρα στον Κωνσταντίνο Τερτίπης, από την ίδια σχολή, με 15/10.

Ο Έλληνας ξιφομάχος ξεκίνησε τη διαδρομή του προς στον τελικό, περνώντας πρώτα από τα προκριματικά στα οποία είχε 6/6. Ο Τζοβάνης δεν αγωνίστηκε στους “64”, αφού είχε προκριθεί απευθείας στους “32”, όπου αγωνίστηκε με τον Δημήτρη Μιχαλόπουλο (ΟΞ Γλυφάδας) και νίκησε με 15/2, στους “16” επικράτησε του Ζέφυρου Αντωνίου (ΑΞΙΑ Αθήνας) με 15/2, ενώ στους “8” κέρδισε του Σωτήρη Γεροβασίλη (ΓΕ Φλώρινας) με 15/4.

Μετά από αυτή την σπουδαία διαδρομή, ο Τζοβάνης κατάφερε να πάει στα ημιτελικά, όπου αντιμετώπισε τον Νικόλας Σόφρα (ΟΞ Γλυφάδας), κερδίζοντας τον με 15/8, για να πάει στον τελικό και να κατακτήσει το χρυσό μετάλλιο.