Αγώνες “Φιλίας και Ευ Αγωνίζεσθαι”: Πρώτος ο Χρήστος Γκούμας στην κατηγορία U13 του ξίφους ασκήσεως

Συνεχίζονται οι αγώνες “Φιλίας και Ευ Αγωνίζεσθαι” στο ξίφος ασκήσεως, που διεξάγονται στο ΟΑΚΑ. Στην κατηγορία U13 το χρυσό μετάλλιο κέρδισε ο Χρήστος Γκούμας (ΑΟΞ Αιγάλεω) στην αναμέτρηση του τελικού, κόντρα στον Γεώργιο Μουρτζάκη (ΑΛ Μεσσάρας) με 9/8.

Ο νικητής της διοργάνωσης ξεκίνησε τη διαδρομή του προς στον τελικό, περνώντας πρώτα από τα προκριματικά στα οποία είχε 5/5. Ο Γκούμας δεν αγωνίστηκε στους “64”, αφού είχε προκριθεί απευθείας στους “32”, όπου αγωνίστηκε με τον Ιωάννη Σταυρακόπουλο (ΑΟΞ Αιγάλεω) και νίκησε με 10/0, στους “16” επικράτησε του Φραγκίσκου Βουτσινά (ΑΞΙΑ Αθήνας) με 10/0, ενώ στους “8” κέρδισε του Ιάσωνα Κοντόπουλου (ΑΟΞ Αιγάλεω) με 10/4.

Έτσι, ο Γκούμας κατάφερε να πάει στα ημιτελικά, όπου αντιμετώπισε τον Σπύρος Ξενικάκη (ΑΞΙΑ Αθήνας), κερδίζοντας τον με 10/4, για να πάει στον τελικό και να ανέβει το πρώτο σκαλί του βάθρου.