Κύπελλο Ελλάδος U20: “Χρυσός” ο Βασίλης Πρεδάρης στην σπάθη

Ολοκληρώθηκε και το Κύπελλο Ελλάδος νέων ανδρών στην σπάθη, που διεξάγεται στο ΟΑΚΑ. Το χρυσό μετάλλιο κέρδισε ο Βασίλης Πρεδάρης (ΑΟ Αρίστων Παιανίας) στην αναμέτρηση του τελικού, κόντρα στον Ιωάννη Ρομανό (ΑΟ Ασπίδα) με 15/8.

Ο Κυπελλούχος Ελλάδος ξεκίνησε τη διαδρομή του προς στον τελικό, περνώντας πρώτα από τα προκριματικά στα οποία είχε 6/6. Ο Πρεδάρης δεν αγωνίστηκε στους “64”, αφού είχε προκριθεί απευθείας στους “32”, όπου αγωνίστηκε με τον Ευθύμιο Γιακουστίδη (Άρης) και νίκησε με 15/4, στους “16” επικράτησε του Παναγιώτη Δρεπανόπουλου (ΑΕΚ) με 15/5, ενώ στους “8” κέρδισε του Παναγιώτη Μανεσιώτη (Ηλυσιακός) με 15/7.

Έτσι, ο Πρεδάρης κατάφερε να πάει στα ημιτελικά, όπου αντιμετώπισε τον Συνοδινό Πασχαλιδίογλου (ΑΟ Ασπίδα), κερδίζοντας τον με 15/9, για να πάει στον τελικό και να ανέβει το πρώτο σκαλί του βάθρου.