Ευρωπαϊκό U17: Στη 17η θέση ο Παναγιώτης Θεοδωρόπουλος – Οι θέσεις όλων των Ελλήνων

Στο ατομικό των εφήβων ξεχώρισε για ακόμα μία φορά μετά το κύπελλο της Βουδαπέστης ο Παναγιώτης Θεοδωρόπουλος (ΑΟ Αρίστων Παιανίας).

Ο νεαρός αθλητής είχε 6/6 νίκες στον προκριματικό γύρο και πέρασε στο κυρίως ταμπλό ως 2ος στην κατάταξη. Πέρασε με bye στο ταμπλό των 128 και στη συνέχεια επικράτησε επί των Ούγγρων Ουσμέν και Λέγκραντι, μπαίνοντας στη φάση των “32” της διοργάνωσης.

Ο αντίπαλος που σταμάτησε την πορεία του με 15-9 ήταν ο Τζέιγιουν (ΗΠΑ), ο οποίος στη συνέχεια ανέβηκε στο βάθρο. Ο Θεοδωρόπουλος κατέκτησε την 17η θέση μεταξύ 194 αθλητών, ένα καλό πλασάρισμα μετά την 8η θέση στο προηγούμενο Ευρωπαϊκό κύπελλο που θα τον διατηρήσει ψηλά στην κατάταξη.

Στο ταμπλό των 64 έφτασαν επάξια οι Πασσιάς (ΑΑ Ιωαννίνων) και Δεληδημητρίου (Ηρακλής 1908) που επίσης έκαναν αξιόλογες εμφανίσεις. Συνολικά 9 αθλητές μας πέρασαν στο κυρίως ταμπλό και 8 έφτασαν μέχρι το ταμπλό των 128.