Κύπελλο Satellite: Με την 86η θέση η Βαρβέρη στο ξίφος μονομαχίας, στην Κροατία

H Φανή Βαρβέρη (ΑΟ Θησέα Ηρακλείου), κατέκτησε την 86η θέση, μεταξύ 110 αθλητριών, ξίφους μονομαχίας γυναικών, στον πρώτο αγώνα για τη νέα σεζόν της σειράς κυπέλλου Satellite στο Σπλιτ της Κροατίας.

Η 36χρονη ξιφομάχος πέρασε στο κυρίως ταμπλό, ολοκληρώνοντας την παρουσία της στο pool με 1-5 νίκες-ήττες. Εκεί αναμετρήθηκε με την Κίνγκα Ντεκανί από την Ουγγαρία, γνωρίζοντας την ήττα στις λεπτομέρειες με 15/14, μένοντας εκτός συνέχειας.

Το χρυσό μετάλλιο κατέκτησε η Ιρίνα Έμπριχ από την Εσθονία, η οποία κέρδισε στον τελικό 15/5 την Ιταλίδα Αλεσάντρα Μπότσα, ενώ το βάθρο συμπλήρωσαν η Εσθονή, Νελί Ντίφερτ, μαζί με την Άννα Κουν από την Ουγγαρία.