Κύπελλο Ελλάδος U17: Στο πρώτο σκαλί του βάθρου ο Αρτέμιος Τζοβάνης στο ξίφος ασκήσεως

Ολοκληρώθηκε το Κύπελλο Ελλάδος εφήβων “εις μνήμην Μάκη Ρόμπη” στο ξίφος Ασκήσεως, που διεξάγεται στην Φλώρινα. Νικητής αναδείχθηκε ο Αρτέμιος Τζοβάνης (ΑΟΧ Αιγάλεω) στην αναμέτρηση του τελικού, κόντρα στον Εμμανουήλ Αποστολόπουλο (AXIA Athens) με 15/8.

Ο νεαρός ξιφομάχος ξεκίνησε τη διαδρομή του προς στον τελικό, περνώντας πρώτα από τα προκριματικά στα οποία είχε 5/5. Ο Τζοβάνης δεν αγωνίστηκε στους “64”, αφού είχε προκριθεί απευθείας στους “32”, όπου αγωνίστηκε με τον Ορφέα-Φώτη Τσεντίδη (ΑΟΧ Αιγάλεω) και νίκησε με 15/1, στους “16” επικράτησε του Κωνσταντίνου Σταμέλου (AXIA Athens) με 15/3, ενώ στους “8” κέρδισε τον Δημήτρη Τσουτσοπλίδη (AXIA Athens) με 15/7.

Έτσι ο Αντωνίου, κατάφερε να πάει στον ημιτελικό, όπου αντιμετώπισε τον Δημήτρη Γκίκα (AXIA Athens), κερδίζοντας τον με 15/5, για να πάει στον τελικό και να ανέβει το πρώτο σκαλί του βάθρου.